ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Sıkça Sorulan Sorular

Discovery veya tanıtım dalışı olarak adlandırdığımız programla, eğitim almadan, kısa bir bilgilendirmeyle(brifing) sığ derinliklerde deneme dalışı yapabilirsiniz.

Dalış yapabilmeniz için iyi bir yüzücü olmaktan öte, suda kendinizi iyi hissetmeniz yeterlidir. Unutmayın ki, yüzme fobisi olan birçok kişi dalışla bu korkusunu yenebilmiştir.

14 yaşın üzerinde, herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, tüm dalış sistemlerinin başlangıç seviyeleriyle dalışa hemen başlayabilirsiniz.

Size ayrılan eğitim sürenizi aksatmadığınız müddetçe, kolay, güvenli ve bir o kadar da eğlenceli bir spordur. Başlangıç seviyesi dalış eğitimleri; Teorik eğitim, sığ su çalışmaları ve açık deniz dalışlarından oluşmaktadır.

Dalış eğitimleri, dünyanın hemen her yerinde geçerli olan sistemler ile verildiğinde (CMASve PADI gibi,) kurs sonunda alacağınız sertifikalar bu eğitimlerinizi belgelemiş olur.

Basitçe, 8-10 saatlik teorik eğitimlerinizi 3 ila 4 gün içerisinde tamamlayabilir, dalış merkezinizin hazırladığı ve size uygun olan dalış programlarından birine katılarak pratik eğitim dalışlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Teorik eğitimlerinizi başvuru yaptığınız yetkili bir dalış merkezinin sınıflarında; Pratik eğitimlerinizi ise, havuz veya sığ su dalışları ile birlikte yapılacak dalış turlarında alabilirsiniz.

Dalış kurallarına ve limitlerine uyduğunuz sürece dalış, futboldan bile daha güvenlidir. Bunun için eğitim disiplininden ve devamlılığından uzaklaşılmaması gerekmektedir.

Halk arasında dalış denilince ilk akla gelen şeylerden biri de vurgundur ve adının ürkütücülüğünden olsa gerek, birçok kişi bu yüzden dalışı merak etmesine rağmen başlamamıştır. Dekompresyon hastalığı olarak geçen bu hastalık, dalış kurallarına ve limitlerine uyulduğu sürece başımıza gelmesi imkansız bir durumdur.

Tüplü dalışlarda, sualtı avcılığı(zıpkın vs.) ve sualtından herhangi bir nesne çıkartılması kesin kurallarla yasakl

Dalış tüplerinin içerisinde saf oksijen değil, soluduğumuz hava bulunmaktadır (%78 Azot, %21 Oksijen ve %1 diğer gazlar). Tek farklılık, tüplerimizde nem olmamasıdır.

Dalış tüplerinin kullanım süresi, farklı etkenlere göre değişiklik gösterir. Kullanılan tüp hacimleri, ne kadar derine dalındığı, dalış tecrübesi ve ortam şartlarına göre dalış süresi değişkenlik göstermektedir.

Türkiye karasularında sportif dalış limiti 30mt. dir. Başlangıç seviyesi olan CMAS 1 Yıldızve PADI Open Water dalıcıları maks. 18mt. ye dalabilirler. Diğer tüm seviyeler(eğitmenler dahil) sportif dalış limitine uymalıdır.

Dalışın altın kurallarından biri de yalnız dalmamaktır. Dalışlarımızı, buddy sistemi denilen eşli dalış şeklinde yapmalıyız. Başta güvenlik olmak üzere, yardımlaşma ve paylaşımın bir arada olması için eşli dalış kesinlikle şarttır.

Yaptığınız her aktivite bir harcama gerektirir. Bu harcamalarınızın ne kadar olacağını sizler belirlersiniz. Verilen disiplinli eğitimler ve sertifikanızın geçerliliğini göz önünde bulundurarak da harcamalarınızı değerlendirebilirsiniz. Yine de bir karşılaştırma yapmak gerekirse, bu büyülü dünyaya girmek için ödeyeceğiniz miktar;

Özellikle dalışa yeni başlıyorsanız, mayonuz, havlunuz ve terliğinizi yanınızda getirmeniz yeterlidir. Dalışlar sırasında ihtiyaç duyulan tüm ekipmanları dalış merkeziniz sağlayacaktır. Dalış sayınız ve tecrübeniz arttıkça, ihtiyaçlarınız dahilinde ekipman almak isterseniz, en doğru ekipmanı almak için dalış merkezinize ve eğitmenlerinize başvurabilirsiniz.

Kesinlikle değildir. Eğer yumuşak lens kullanıyorsanız bunu sualtında da kullanabilirsiniz. Diğer yandan aynı gözlük camları gibi, maske camları da numaralı üretilebilmektedir. Bunun için dalış merkezinizden yardım alabilirsiniz.

Kapalı alan korkusu olarak geçen klostrofobi, psikolojik bir durumdur. Bizler ise dalışı, özgürlük olarak nitelemekteyiz. Ancak, kendinden emin olmayan arkadaşlarımız, deneme dalışlarına katılarak rahat hissedip hissetmediklerini kontrol edebilirler.

Sualtı canlıları sadece kendilerini korumak zorunda kaldıklarında tehlikeli olabilirler. Dolayısıyla bilinçli birer dalıcı olmadığımız sürece tehlikeli olan onlar değil aksine bizleriz. Özellikle dalış yaptığımız bölgelerde potansiyel tehlikesi olan canlılar çok nadir bulunmaktadır.

Daha Fazla Merak Ettikleriniz İçin Neler Yapabilirsiniz?

Blog Yazılarımızı Okuyabilirsiniz

Fethiye Diving Centre Fethiye, Fethiye Scuba Diving Course, Tüplü Dalış Fethiye Kursları, Su altı, Fethiye Travel, Tatil Fethiye, Fethiye Aktiviteleri, fethiye tüplü dalış fiyatları,fethiye dalış fiyatları,fethiye tüplü dalış,fethiye sualtı dalış fiyatları,fethiye dalış merkezleri,fethiye akvaryum koyu dalış,tüplü dalış fethiye,tüplü dalış fiyatları fethiye,fethiye türk hamamı dalış,dalış fethiye,fethiye dalış okulları,fethiye dalış turları,fethiye afkule dalış,fethiye ölüdeniz tüplü dalış,fethiye dalış ücretleri,fethiye dalış yerleri,fethiye günübirlik dalış,fethiye dalis fiyatlari,doğadayız fethiye dalış

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Fethiye Dalış Noktaları ve Hakkında Bilgiler

En meşhur dalış noktası olan Fethiye Türk Hamamı bir dönem jeolojik yapısı nedeniyle Meksika şapkası olarak da adlandırılmış. Sualtı fotoğrafçılarının geniş açı kadrajlamalarla güneşin huzmeleri ve mavinin bütün tonları gözlemleyerek enteresan görüntüler aldığı yerlerdendir. Derinliklerindeki mağaralarda ’temizleyici karides’ olarak da bilinen türü karidesleri (Plesionika narval) görmek mümkündür. Sığlıklarında birçok canlının yanı sıra Kızıldeniz göçmeni pempheris türü üçgen balıklarına da rastlanabilir.

Dalyan Koyu:
Dalışa yeni başlayanlar için ideal bir koy. Max derinlik 10 mt. Gece dalışı içinde çok uygun bir mekân.

Canlı popülasyonu: Deniz sümüklü böceği, rengârenk balıklar, süngerler, ahtapotlar ve küçük baracuda sürülerine rastlamanız mümkün.

Kızıl ada Feneri:
Orta ve ileri seviyedeki dalıcılara uygun bir bölge. 8 mt’ye indikten sonra deniz  yatağının doğal eğimini takip ederek 15 mt’ye inilir. Burada denizaltı topografisi 20 mt’ye doğru bir amfi tiyatro görüntüsü verir. 

Afkule:
İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Maksimum derinlik 50 metre’dir. Fethiye’deki en iyi dalış mekânıdır. Duvar sualtı dünyasının muhteşem renklerini yansıtır. Dalışınıza eğer mağaranın içinden baslarsanız mutlaka yanınıza fenerinizi almalısınız. Mağaranın içerisinden spiraller çizerek aşağıya inmeniz size mağara içindeki oluşan yumuşak mercan, Trompet anemonları, marul mercan, deniz patlıcani ve farklı formlarda dantel mercanları daha iyi görmenizi sağlar. Mağaranın bitişi 27 metre olup buradan denize çıkıp duvarı takip ederek hemen yakınındaki bir diğer dalış bölgesi olan Türk Hamamına geçebilirsiniz. Burada maksimum derinlik 10 mt’dir. Şnorkelciler içinde harika bir dalış noktasıdır. Mağaraya giriş 7- 10 mt’dendir. Mağaraya girdikten sonra yüzeye çekip mavi gökyüzünü görebilirsiniz. Özel bir yüzme havuzu gibidir. Fotoğraf çekmek için çok çok ideal bir yer.

 

Üç Tüneller:
İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 30 mt. Dalışa geçip 19 mt’ye ulaştığınızda tünelin girişi loşlukta karşınıza çıkıyor. Duvar boyunca oluşmuş mercanlar yüzünden tünele sadece iki dalıcı girebilir. 2. tünel ilkinden daha geniş ve büyük, 3. ise 30 mt derinlikte sona erer ve dar kanyon oluşumu sadece tek dalıcının geçişine müsaade eder. 

Baracuda Resifi: 
İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 25 mt, Dalyan Koyu’na çok yakın olan bu resif 12 mt derinlikte. Eğim pek çok tip balığı ve sualtı canlısını görme fırsatı verir. Resif küçük bir sualtı tepeciğidir ve duvar tarafından 60 mt derinliğe kadar iner. Muhteşem bir görüntü vardır. Akıntı olduğundan sık sık Baracuda görmeniz mümkündür. 

Soğuk Mağara:
İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 20 mt dir. Karaya doğru uzanan bir galeridir. Denizle karışan soğuk tatlı su akıntısıyla karşılaşırsınız. Bu bir isi düşmesine sebep olur ve kesin hatlarla suyun kristalize oluşunu gözleyebilirsiniz. Burada da dalış fenerinizi yanınıza almayı unutmamalısınız.

Amphora:
Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 14 – 27 mt dir. Bu Akdeniz’deki en eski amphora mekânıdır ve bu amphoralar Roma dönemine, yaklaşık M.Ö 300’e tarihlendirilmektedir. Giriş 4 mt derinlikle baslar ve yavaş bir eğimle 60mt’ ye kadar iner.

Canlı popülasyonu:Mürenler,çatalkuyruğa, ahtapota, deniz patlıcan ve süngerlere rastlayabileceğiniz 2 büyük kaya oluşumu vardır.

Piramit:
İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 30mt dir. Tatlı eğim dibe ve bir deliğin etrafına doğru iner. Bu deliğin doğal ışıkta yansıttığı renkler inanilmazdir. Bu harika renk gösterisinin tadına varmak için dalış feneri gereklidir. Bozulmamış doğal hayat yüzünden büyük grupsa halinde yüzücülere rastlamak mümkündür. 

Turgut’un Yeri:
İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 30 mt dir. Fethiye’deki en derin dalış bölgesidir. Bir dağin içinde geçer. Tünele giriş 30mt dedir ve 60 mt lik bir yüzüş sizi 25 mt deki çıkışa götürür. Tünelde karides dolu pek çok koridor vardır. Tünelde sonra 8 mt yükseldiğinizde bir uçak motorunun kalinisini görebilirsiniz. 

Aqua Point:
İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 25 mt dir. Büyük antik bir çapa ve pek çok amphora 25 mt derinlikte yatmaktadır. Antik top mermileri savaşın korkutan hissini yansıtır.

Kızıl Ada Kanyonu:
Tüm seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 12 dir. Kanyon oluşumu dalıcılara hoş bir görüntü sunar. 2 dalıcının girebileceği büyüklükte bir mağaracık vardır. Mağaradan su yüzeyine yükselmek mümkündür.

Sarıyarlar: 
Tüm seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 10 dir. Kumlu ve kayalık dip yapısı  30 mt lik bir görüş mesafesine olanak verir. Kanyona benzer masif kaya oluşumları dalıcılar için bir oyun alanı gibidir. Koyun 3 müdavim orfozu bulunmakta, akya sürülerinin içine girip resim çekebilirsiniz. Ahtapotlar¹ ve sübyeleri ise her tarafta görmeniz mümkün. Gece dalışı için mükemmel bir yer. 

İblis Burnu:
Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 22 mt dir. Bu mekânda pek çok amphora parçası görülebilir. Çok bakir bir sualtı hayati olduğu için Akdeniz’in tüm çeşitleri görülebilir. Büyük dalgalar sebebiyle sabah dalışları daha uygundur.             

Balaban Adası:
Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 30 mt dir. Tekne adanın en derin kısmında demirlenir. Dalıcılar adanın etrafında bir daire çizebilirler ve tekrar tekneye dönebilirler. Yüzme mesafesi uzun olduğu için hava sarfiyatı konusunda dikkatli olmak gerekir. Genellikle görüş mesafesi, sualtı canlılığı ve amphora kalıntıları muhteşemdir. 

Karides Kovuğu: 
İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 28 mt dir. Fethiye’deki en iyi duvarlardan biridir. 27 mt deki bir çatlak karideslerle dolu olan bir küçük mağaracığı oluşturur. Sadece tek dalıcı içeri girebilir, ancak karideslerin güvenliği açısından bu önerilmemektedir.

Tüneller:
Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 10 – 20 mt dir. Önce düşüş ve sonra tüneller. 17 mt de bir mağara vardır. Tünel 12 mt de baslar ve 3 mt de sonlanir. Her Buble oluşumunda veya tünelde çıkış noktalarından gelen ışıkları görebilirsiniz. En uzun tünelin uzunluğu 4 mt dir, ancak çok doğal ışık olduğu için rehberliğe ihtiyaç yoktur.

Akvaryum Koyu: 
Tüm seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 10 dir. Bu alan bir lagün gibidir ve birçok turuncu süngere, kum balığına, grouper’a ve ahtapotlara ev sahipliği yapar. Kumlu ve kayalık dip kompozisyonu iyi görüşe olanak tanır. Gece dal isi için de uygun bir bölgedir. 

Şahin Burnu: 
Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 15 – 22 mt dir. Bu dalışın derinliği 9 – 12 mt dir. Çok zevkli bir dalış mekânıdır. Süngerler, 3000 yıllık amphoralar, deniz örümcekleri, deniz yild¹izlari, ahtapotlar ve pek çokları görülebilir.

Hepinize iyi dalışlar dilerim.